/ Cestování /

Podzimní návštěva v Grazu-pokračování.

Podzimní návštěva v Grazu-pokračování.

20. prosinec 2016

Na prohlídku historického centra Grazu jsme si nechali druhý den pobytu a zvolili jsme si cestu pěšky. Staré město nabízí gotické, renesanční a barokní památky bezprostředně navazující na sebe. Zcela určitě tato unikátní návaznost památek přispěla k tomu, že v roce 1999 bylo historické jádro města zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO.
S kapesním průvodcem v ruce jsme navštívili Zemský dům ve stylu benátského paláce. Tato stavba je považována za nejdokonalejší renesanční památku střední Evropy a jako první renesanční stavba Grazu byla i tou nejkrásnější. Uprostřed nádvoří je renesanční kašna a z tohoto místa si můžete vychutnat pohled na tříposchoďové arkády kolem nádvoří. Hned vedle je Štýrská zbrojnice, která byla dokončena v roce 1645 a je zde soustředěna sbírka historických zbraní zejména z období třicetileté války.     
Další zastávku jsme učinili v Grazer Domu. Obrovský gotický kostel byl dostavěn v roce 1462, je zasvěcen svatému Jiljí. V těsném sousedství Domu je na první pohled vidět zelená kopule Mausolea s ostatky císaře Ferdinanda II , který dal popravit 27 českých pánů na Staroměstském náměstí v Praze.
Poslední z historických památek, které chceme zmínit je Malovaný dům. Uprostřed rušné obchodní třídy vás překvapí fasáda s povedenými freskami s námětem řeckých a římských bohů.
Neméně zajímavé jsou stavby moderní. Na řece Mur je Murinsel. Je to umělý ostrov ve tvaru mušle a s oběma břehy je propojen mostem. Na umělém ostrově je restaurace a amfiteátr. Ne břehu řeky moderní architektura navazuje Kunsthausem. Je to objekt sloužící jako kulturní centrum a jeho architektura vám má připomínat jakousi živou hmotu s nozdrami, stavba vydává zvuky a konečný efekt podtrhují světelné efekty, které se mění v různé obrazce.
Za jeden den jsme měli tolik zážitků na které budeme vzpomínat.
 
Honza a Pavla.