/ Cestování /

Podzimní návštěva Grazu

Podzimní návštěva Grazu

15. prosinec 2016

K návštěvě Grazu nás zlákala cestopisná televizní reportáž. Návštěvu jsme plánovali s manželkou pečlivě, jen nad tím jak tam pojedeme jsme strávili několik hodin. Nabízí se pohodlná cesta vlakem z Prahy bez přesedání až do Grazu, nebo cesta autem. My jsme se rozhodli nakonec pro jízdu autem, protože bydlíme na venkově a cesta na nádraží do Prahy by byla příliš dlouhá.
Graz leží v Rakousku a je hlavním městem Štýrska a odsud je i jeho druhý název Štýrský Hradec. Je to druhé největší město Rakouska a leží na řece Mur.
Svou návštěvu Grazu jsme si naplánovali na dvě části. První den jsme si prohlédli Zámecký vrch. Pro návštěvu Zámeckého vrchu jsme si zvolili cestu pěšky parkem, kde nás zaujala evidence každého stromu (na strom bylo přivěšeno evidenční číslo stromu). Nahoru se však ještě můžete dostat lanovkou, nebo proskleným výtahem.  Hlavní dominantou tohoto vrchu nad Grazem je Hodinová věž, která byla vybudována v roce 1561 a je vidět snad ze všech stran a je to symbol města. Zajímavostí jsou i věžní hodiny, kde je měření času obráceně než jsme zvyklí. Malá ručička ukazuje minuty a velká ručička zase hodiny. Další dominantou je hrad Schlossberg, který lehce obejdete po soustavě cestiček a nemůžete minout baterií děl určených k obraně hradu.
Pozorný návštěvník může také nahlédnout do přírodního amfiteátru, nebo pozorovat jak se míjejí lanovky.
K sestupu dolů do centra Grazu jsme tentokrát využili klikatící se schodiště, které zpřístupňuje zahrady na úbočí pod zámkem. Je to skutečný zážitek, když procházíte po úbočí Zámeckého vrchu a pokaždé se vám naskytne jiný pohled na město. Po celou dobu sestupu procházíte zahradami. Prostě krásné.
Naše kroky míří k řece Mur. 
 
Pokračování příště.
 
Honza a Pavla.