/ Cestování /

Pěší turistika – tip na víkendový výlet Šumava

Pěší turistika – tip na víkendový výlet Šumava

Cestování

29. červenec 2013 13:37

V dnešním díle „Pěší turistika – tip na víkendový výlet“ se podíváme na Šumavu konkrétně do obce Modrava.

Obec Modrava leží v jihozápadní části Kvildských plání v centrální Šumavě. Je to náhorní plošina o průměrné nadmořské výšce 1 000-1 200 m. V této malebné krajině také pramení horská říčka Vydra  spojením dvou nejsilnějších přítoků, Roklanského a Modravského potoka.

Ideální je na Modravu dorazit v pátek v odpoledních hodinách, ubytovat se a v klidu si projít blízké okolí a načerpat energii z přírody, která je zde skutečně nádherná, protože zítra nás čeká celodenní výlet z Modravy na Poledník.

Trasa, kterou jsme si vybrali nám zabrala celý den, celková délka trasy je 24km (12km tam a 12 zpět). Cesta směrem na Poledník vede podél krásného potoka po kvalitní asfaltové cestě.

Podél celé cesty je co obdivovat. Jediný náročnější úsek cesty nás čekal přibližně 6km před samotným cílem naší cesty zde cesta začíná stoupat do kopce, ale nejedná se o nic náročného,  trénovaný  turista tuto cestu zvládne bez problému a může se těšit, že celá cesta zpět z Poledníku na Modravu vede již jen z kopce. Z Modravy na Poledník vyrazíme po červené turistické značce. Trasa vede přes Javoří Pilu a je určena pouze pro pěší, vstup je časově omezen od 1. 7. - 30. 9.

Jediné co lze trase vytknout je, že se zde nelze nikde občerstvit (proto se hodí menší svačina do batohu). Jediné občerstvení lze zakoupit na Poledníku  (klobása, česnečka, koláče a sladké tyčinky). 

Vyhlídková věž Poledník  leží v nadmořské výšce 1315 m, výška věže je 37 metrů, na rozhlednu vede 227 schodů. Ve vstupní chodbě jsou prezentovány tři lesní vegetační stupně, kterými procházíte při své cestě na Poledník- smrko-bukový, buko-smrkový a  smrkový lesní vegetační stupeň. V prvním patře je informační bod. Druhé patro je věnováno historii Poledníku a ve  třetím jsou výstavní prostory momentálně zaměřené na orkán Kyril. Vyhlídková věž s ochozem se nachází zhruba ve výši devátého, respektive desátého patra a nabízí tak nádherný výhled na blízké i vzdálené okolí v plných 360°, jako na dlani jsou vidět nejvyšší šumavské vrcholy například Velký Javor (1456 m n. m. ), Malý a Velký Roklan (1453 a 1389 m n. m.) nebo Boubín (1362 m n. m.), často bývají vidět i Alpy. Pozor na ochoz vede pouze strmý žebřík, jehož zdolání je opravdu náročné.

Vzhledem k extrémním klimatickým podmínkám (mnohdy i v červenci klesají teploty pod 0° C a sníh leží v okolí věže i v červnu), je věž přístupná pouze v době letní sezóny, tedy od června do září. V květnu a říjnu bývá obvykle otevřeno dle počasí jen v sobotu a v neděli.

Trochu jsme byli zaskočeni jak je oblast kolem rozhledny zničená  přemnoženým lýkožroutem smrkovým (kůrovcem) a orkánem Kyril  (2007). V této oblasti zvolil Národní park Šumava bezzásahovou metodu, která zakazuje těžbu napadených stromů. Je však velice nutné připomenout, že za vzniklou situaci nenese odpovědnost nikdo jiný než člověk, který od počátku roku 1800 cíleně likvidoval původní šumavské jádrové pralesy a postupně je přeměnil v nepůvodní smrkovou hospodářskou monokulturu.

Na neděli jsem měli naplánovánu pouze kratší zato krásnou naučnou stezku Povydřím (7,5km). Naše cesta začíná na parkovišti v osadě Antýgl a vede na Čeňkovu pilu přes nádherný kaňon řeky Vydry, která je proslulá svým kamenitým korytem. Celá trasa vede mírně z kopečka, ale pozor při zpáteční cestě vede cesta stále do kopce pro cestu zpět lze využít autobus, který jezdí každou hodinu zpět přes Antýgl. Na této trase doporučujeme se zastavit v Turnerově chatě, kde mají výtečnou domácí kuchyni.

Turistice zdar a brzy na viděnou na daší krásné turistické trase po naší vlasti.

DD.