/ Cestování /

NOVÝ SVĚT - PRAHA JAK JI NEZNÁME

NOVÝ SVĚT - PRAHA JAK JI NEZNÁME

26. květen 2016

Pod tímto záhadným názvem naleznete ulici na Praze 1 v bezprostřední blízkosti Pražského hradu. S existencí hradu je však spojena i existence Nového světa. Původní osada vznikla za hranicí tehdejšího města a proto dostala název Nový svět. Nový svět se vine po bývalé cestě kolem potoka Brusnice. V minulosti byla tato oblast několikrát zničena požáry a rozkvět nastal  v 16  až 18 století.
 
Dnes je tato zapomenutá Praha oázou klidu a pohody, malebné domky, klikaté uličky s kavárničkami přímo vybízejí k návštěvě. Z důvodu klidu a jedinečné atmosféry si ke své tvorbě a odpočinku Nový svět vybrali umělci, malíři, filmaři a kumštýři jako jsou Kachyňa, Knížák, Anderle, Zrzavý. V roce 1600 zde žil a pracoval i dánský hvězdář Tycho Brahe.
Další zajímavostí je i neskutečně velký  výskyt domů s názvem  zlatý. Pro ilustraci uvádím jen několik názvů - U zlatého hroznu, U zlaté husy, U zlatého žaludu, U zlatého slunce atd. Protipólem těchto honosných názvů je dřevěná roubenka přímo pod mohutnou hradbou města.
Doporučuji čtenářům udělat si chvilku času a zapomenutý kout Prahy navštívit.
 
Mirek Spal