/ Cestování /

Nevidomí zažijí na zámku ve Žďáru nad Sázavou nové speciální prohlídky

Nevidomí zažijí na zámku ve Žďáru nad Sázavou nové speciální prohlídky

3. srpen 2017

Příběh žďárského kláštera „na dosah“. Pod tímto názvem se ukrývá nový typ prohlídek s průvodcem určený pro nevidomé návštěvníky. Ti mají jedinečnou možnost zjistit, jak vlastně vypadá Poutní kostel na Zelené hoře nebo chórové lavice. Během svého putování se formou vyprávění potkají s opatem Václavem Vejmluvou nebo architektem Santinim.

„Návštěvníky čeká několik zastavení, a to jak v Muzeu nové generace, tak po celém areálu zámku. Díky trojrozměrnému modelu zjistí, jak vypadá Zelená hora, vyzkouší si akustiku v bazilice Nanebevzetí panny Marie a sv. Mikuláše, poznají její barokní kovanou mříž z roku 1666 a dozví se, jaký znak měla stará pálená dlažba v pivovaru,“ popisuje Martina Schutová z pedagogického oddělení zámku ve Žďáru nad Sázavou.

První prohlídku pro nevidomé absolvovali lidé z nadačního fondu Mathilda, který podporuje osoby s těžkým zrakovým postižením. „Prohlídka byla skvěle připravená. To, že je možnost si osahat třeba model kláštera a spoustu dalších věcí, to naši klienti velmi ocenili. Stejně tak to, že se dozvěděli něco nového o historii. V srpnu sem máme naplánovaný další výlet s prohlídkou,“ říká Blanka Stará z nadačního fondu Mathilda.

Nejen vodící psi jsou na zámku a v Muzeu nové generace vítáni

Pejsci k nevidomým patří. I oni byli na historicky první prohlídce určené zrakově postiženým. Nejen psi nevidomých, ale i ti běžní, mohou do celého areálu zámku, na prohlídku i do Muzea nové generace. „Půlka českých domácností má doma pejska a vždy někdo musí při návštěvě kulturní památky zůstat venku. U nás je to jinak. Psi mohou jít kamkoliv s výjimkou baziliky,“ poukazuje na, pro památky nevšední, skutečnost marketingová ředitelka Zámku Žďár nad Sázavou Lucie Herberová.

 

Mgr. Lucie Herberová