/ Cestování /

NA CESTÁCH - Karlovy Vary

NA CESTÁCH - Karlovy Vary

11. srpen 2018

Karlovy Vary jsou bezesporu nejkrásnějšími a nejznámějšími lázněmi v Čechách. Musím konstatovat, že při mé návštěvě lázní v červenci letošního roku jsou Karlovy Vary  téměř v dokonalé kondici. Všechny kolonády a domy lemující ulice mající nějaký vztah k provozu lázní jsou opravené a citlivě zmodernizované. Dokonce se začaly opravovat  penziony a léčebné domy  dále od centra směrem do postranních kopců.

Mé nadšení z pobytu v Karlových Varech se přetavilo v rozhodnutí napsat pro návštěvníky webu Moudrý senior několik zajímavostí, které jsem měl možnost o Karlových Varech zjistit.

Karlovy Vary jsou nejen okresním městem, ale zároveň sídlem kraje Karlovarského, mají 50 500 obyvatel a nejznámější jsou ve světě jako lázně. Další světově známé značky jsou sklárny Moser, porcelánky Thun 1794 a Pirkenhammer, bylinný likér Becherovka, minerální voda Mattoni a ještě snad lázeňské oplatky.

Karlovy Vary mají dlouhou tradici a jejich založení spadá do období vlády Karla IV. Traduje se, že v roce 1350 český král a římský císař se svou družinou objevil při své cestě po zemi české  pramen z kterého se kouřilo. Karel IV potom nechal vybudovat na těchto místech v roce 1358 lovecký hrádek, jehož několikrát přestavěná  věž se dochovala jako Zámecká věž nad Zámeckou kolonádou. Největšího rozmachu se lázně dočkaly v závěru 19. století, což dokumentují stavby v duchu historismu a právě nastupující secese. V Karlových Varech je k lázeňské péči užíváno 16 pramenů a vyjmenuji jen několik náhodně vybraných jako je  Vřídlo - 73,4 stupňů celsia, Mlýnský pramen, Skalní pramen, Sadový pramen a Hadí pramen - 14,3 stupňů celsia. Prameny se používají k léčbě trávicího ústrojí, pohybového ústrojí a nemocí metabolismu. Dále chci upozornit na kolonády, které se nacházejí v Karlových Varech. Nejdůležitější je Vřídelní kolonáda, kde také vyvěrá nejdůležitější pramen - Vřídlo, který dosahuje výšky 12 až 14 metrů. Kolonáda byla dokončena v roce 1975. Mlýnská kolonáda byla vybudována v letech 1871 až 1881 podle návrhu architekta Zídka jinak tvůrce Národního divadla. Kolonáda je dlouhá 132 metrů a je na ní 12 soch znázorňující dvanáct měsíců roku. Karlovarští  se však s architektem Zídkem rozešli ve zlém, neboť se jim nelíbila délka realizace stavby(10 let). Sadová kolonáda byla postavena v roce 1881 a dnes se dochovala jen část. Zámecká kolonáda je situována do nejstarší části města na úpatí skalního masívu. Tržní kolonáda byla dokončena v roce 1883 a měla sloužit pouhých pět let a pak měla být stržena a nahrazena novou stavbou. Její životnost se prodloužila rekonstrukcí dokončenou v roce 1992.

Ještě chci zmínit Mezinárodní filmový festival, který se zde koná vždy v červenci. Dále  připomínám, že lázně žijí i kulturou, je zde divadlo, zaznamenal jsem konání pravidelných koncertů na kolonádě a na srpen je plánována již 179 koncertní sezona  s názvem Pocta Beethovenovi, v galeriích jsem zaznamenal výstavy J. Róny a O.Zoubka.

Pokud navštívíte Karlovy Vary určitě si udělejte čas na cestu do podzemí, kde uvidíte zřídelní štolu,navštivte i pověstný Grand-hotel Pupp, nezapomeňte si město prohlédnout z vyhlídky Jelení skok a projděte se po vycházkových cestách, které lemují sochy, nebo pamětní desky významných návštěvníku lázní.

Karlovy Vary poctily návštěvou například Goethe, Paganini, Dvořák, Petr I, Purkyně, Chopin, Tyl, Gogol, Beethoven a mnoho dalších. 

Z pobytu v lázních Karlovy Vary jsem byl doslova unešen a těm kdo si přečte mou "ódu" na dnešní Karlovy Vary, doporučuji ať zváží zda lázně navštíví, třeba na jeden den.

                                                                                                                                                                              Pavel Číž