/ Cestování /

KOMÁŘÍ VÍŽKA

KOMÁŘÍ VÍŽKA

20. listopad 2015

Je zajímavým nápadem na podzimní výlet. Najdeme ji v Severočeském kraji nad  obcí Krupka a je hojně navštěvována seniory nejen z Čech, ale i z Německa. K tomu aby jste se tam dostali, stačí jediné, vyjet autem z Krupky po klikaté silnici až na samý vrchol hory.Z parkoviště to je asi jenom 700 metrů k rozhledně a ke konečné stanici lanové dráhy.
Rozhledna Komáří Vížka je nejstarší rozhlednou Krušných hor, Byla postavena na vrchu Komáří hůrka v roce 1857 knížetem Clary Aldringem. Rozhledna je však dnes bez vyhlídkových oken, které nechal majitel necitlivě zazdít. Návštěvu Komáří Vížky vám to však nemůže pokazit, protože je zde vidět i bez rozhledny až na vrcholky Krkonoš, krásně uvidíte do Českého Středohoří a na druhé straně se můžete pokochat pohledem do Německa. Němečtí turisté se na vrchol dostanou i silničním vláčkem a tato doprava je velice oblíbená.
Dalším z kategorie nej je na vrcholu kopce lanová dráha, která začíná v Krupce a je nejdelší sedačkovou lanovou dráhou bez mezistanice ve východní Evropě. Její stavba byla dokončena v roce 1952, takže je stejně stará jako já. Lanovka překonává výškový rozdíl 485 metrů a končí v nadmořské výšce 806 metrů. Délka lanovky je 2348 metrů.    
 
Magda 1952.